צור קשר - המרכז הטכנולוגי עין המפרץ
לפרטים נוספים והצעת מחיר
יניב:
052-6172352

שלושה דברים שכדאי לדעת לפני הסבת רכב לגז

מחירי הדלק בישראל הם מהגבוהים בעולם, וזו אחת הסיבות העיקריות בעטיין יותר ויותר ישראלים מחפשים פתרונות הנעה אחרים. אחד מן הפתרונות הללו, אשר גם צובר תאוצה בשנים האחרונות גם במדינות נוספות בעולם, הוא הסבת רכב להנעה בגז: מתקינים מערכת הנעה מקבילה למערכת הדלק הרגילה, אבל משתמשים בגז פחמימני מעובה (גפ"מ בקיצור) ולא בדלק.
אבל רגע לפני שאתם ממהרים לנסוע אל מוסך מורשה להתקנת מערכת גפ"מ לרכב שלכם, שימו לב לנקודות הבאות:

המערכת אינה משפיעה על בטיחות הרכב
המתעניינים בהסבת רכבם להנעה בגז נוטים לחשוב לעיתים שמדובר במערכת מסוכנת, בפרט לאור העובדה שבחניונים סגורים רבים ניתן לראות שלטים האוסרים על כניסת רכבים כאלה.
אלא שלא כך הדבר: מה שקורה בחניונים הללו הוא רצון מפעיליהם להימנע מהצטברות גז דליק במקרה של דליפה, אולם ככל שהדבר נוגע לנהיגה זהירה, ביטוחי חובה, הצורך בשכירת עורך דין תאונות דרכים במקרה של תאונה – הכל זהה למערכת ההנעה בדלק.
חשוב להדגיש: השימוש במערכת ההנעה אינו מורגש בנהיגה עצמה. עדיין מוטלת על הנהג חובה לנהוג בזהירות תוך שימת לב לתנאי הדרך והסביבה, ולשימוש בגפ"מ כדי לנוע אין שום קשר לכך.

לא כל אחד יכול להתקין מערכת גפ"מ לרכב
על מנת ליהנות מן היתרונות של הנעה בגז חשוב לוודא שהמערכת תותקן בצורה נכונה ומדויקת על ידי מתקין מורשה. למרבה הצער יש בישראל לא מעט מתקינים שאינם מורשים, אשר לא תמיד עומדים בדרישות ההנדסיות והטכניות ועלולים תוך כדי ההתקנה לפגוע במערכות אחרות של הרכב; לכן חשוב לוודא שההתקנה מתבצעת במקום שיש לו אישורים מתאימים.
בנוסף לחשיבות ההתקנה על ידי מתקין מורשה, בעת בחירת המקום בו תתקינו את מערכת הגז יש לבחון גם פרטים נוספים כמו משך תקופת האחריות על המערכת או תדירות וסוג טיפולי התחזוקה שיש לבצע

הנעה בגז בהחלט זולה יותר מהנעה בדלק
יש אומרים שעלות ההתקנה גבוהה מדי והופכת את כל עניין הסבת הרכב לגז ללא משתלם מבחינה כלכלית, אבל הצצה קצרה במספרים חושפת את האמת הפשוטה: החיסכון של מערכת הנעה בגז מבחינת עלויות תדלוק ותפעול מגיע עד ל-45%.
לשם השוואה, בינואר 2019 מחיר התדלוק היה 2.70 ש"ח לליטר גפ"מ לעומת 5.80 ש"ח לליטר דלק. בגלל שינויי מיסוי של ממשלת ישראל המחיר אמנם עלה בחודשים שלאחר מכן, אבל גם אז מחירו של הגז היה כמחצית ממחירו של הדלק (לדוגמה, ביוני 2019 המחירים עמדו על 3.06 ש"ח לליטר גפ"מ לעומת 6.58 ש"ח לליטר דלק).
ובאשר לעלות ההתקנה, היא כמובן מתקזזת לאורך הזמן עם החיסכון בהוצאות התדלוק והתפעול, כך שלאחר מספר חודשים, בתלות בתדירות השימוש ברכב של כל אדם, החיסכון למעשה מחזיר את עלות ההתקנה במלואה.

לפרטים נוספים ויצירת קשר